BLOG

BLOG

Halısaha Nedir ? Nasıl Yapılır ?
Halısaha Nedir ? Nasıl Yapılır ?
Halısaha Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Halısaha Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Kapalı Halı Saha

Suni çim sahaların çelik konstrüksiyon ile kapatılması, spor tesisinin her mevsim koşulunda kullanılabilmesini mümkün kılar. Kışın karlı ve sağnak yağmurlu havalarda, ayrıca yazın da güneşli öğle saatlerinde, kapalı halı sahalarda futbol oynanabilmektedir. Kış mevsiminin çetin olduğu ve diğer aylarında çok yağışlı geçtiği yerlerde özellikle kapalı halısaha yapılması önerilmektedir.

Açık Halı Saha

Açık halı saha yapımı ile karşılaştırıldığında daha az aşama gerektirir. Çünkü saha tavanına kapatma uygulaması yapılmaz. Açık halı saha genellikle hobi ya da spor yapmak amacı ile kurulan amatör ya da profesyonel futbol oynamak isteyen kişiler için özel olarak hazırlanan dış mekan spor sahalarıdır. Adının açık olmasının sebebi tavan kısmında herhangi bir kaplama olmamasından kaynaklanmaktadır.

Nizami Saha

Nizami futbol Sahalar uluslararası FIFA standartlarına göre minimum 45x90m ve maksimum 90x120m ölçülerinde yapılmaktadır. FİFA standartlarında yapılacak olan sahaların FİFA testlerden geçmesi gerekmektedir. FİFA standartlarına uyan bir suni çim nizami futbol saha belirli ölçüler ve belirli standartlarda yapılan zemin testlerinden sonra Fifa 1 Star veya Fifa 2 Star sertifikası almaya hak kazanmaktadır.